BREJK - lifestyle po slovensky

Autor: Matej Kolenčík | 30.12.2013 o 19:32 | (upravené 30.12.2013 o 21:00) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  51x

Po dlhoročnej pauze sa mi dostal do rúk časopis, ktorý som po niekoľkých zhliadnutiach zavrhol ešte v teenagerskom veku. Aby som uviedol veci na pravú mieru, tento časopis som dostal. Dotyčná si podľa všetkého neuvedomuje mizernú úroveň zmieneného periodika alebo si myslí, že mentálna úroveň slovenských mužov, teda i mňa je na tak úbohej intelektuálnej úrovni. Už samotná cena 2,90 Eur je pri najmiernejšom výraze trúfalá a obetovať tento obnos by som sa ja nepodujal.

Rozhodol som sa nahliadnúť do tohto pánskeho a (vraj) lifestylového magazínu. Keď vezmem do úvahy ten niekoľkoročný sklz, kedy som tento žurnál naposledy držal v rukách, úroveň titulnej strany sa vôbec nezmenila. Zostala rovnako graficky a obsahovo prízemná. Z istého uhlu pohľadu tomu aj rozumiem a Brejk to len potvrdzuje. Na Slovensku plynie čas akoby pomalšie. To čo vo vyspelej spoločnosti trvá 5 rokov, u nás v lepšom prípade 8, niekedy až 10 rokov. Slovensko zaostáva za hlavným prúdom, ktorým sa uberá moderná spoločnosť. Úroveň mužského vnímania životného štýlu, módy a tzv. oddychového čítania je na úrovni obdobia zo začiatku milénia. Nedá sa nespomenúť headline „krupiérka Jana, prvé milovanie bolo hrozné“. Osobne som presvedčený, že podobný text, ak nie rovnaký, ktorý ma za úlohu získať pozornosť mladého a moderného muža, sa už v minulosti na titulke Brejku vyskytol, akurát dievča nebolo krupiérkou, ale servírkou, študentkou a pod. Kreativita redaktorov nie je zjavne ich silnou stránkou.

Po nalistovaní článku s témou „Kráľ Las Vegas“ prišlo ďalšie uvedomenie a sklamanie. V uvedenom texte, ktorý je podotýkam na jednu necelú A4 som našiel 2 gramatické chyby. Nepasujem sa do role slovenčinára, nie som zakomplexovaný čitateľ, ktorý sa silou mocou snaží niečo negatívne vypichnúť. Avšak pozornému oku to nemôže uniknúť. Pokiaľ chce byť Brejk kvalitným čítaním, ktorý si kúpi rovnako Jano z Lazov (takých je odhadujem najviac), tak i človek vzdelaný a rozhľadený, mal by spĺňať tento všeobecný štandard a predpoklad. Pretože ako hovoria Česi „Přes to vlak nejede“.

Po zážitkovom prelistovní Brejku som pred koncom narazil na rubriku, ktorú si pamätám ešte z minulosti. Má dnes veľmi „vtipný“ názov – To je vec, radí Emil Pupenec. Naozaj by ma zaujímalo, či redaktori, ktorí danú rubriku pripravujú sami seba považujú za ľudí so zmyslom pre humor. Áno, ono v istých ohľadoch a hlavne pre niektorých ľudí sa dajú tieto glosy považovať za vtipné. Typológia mi sedí na kaviarenských povalačov a iných podobných jedincov s podpriemernou úrovňou intelektu. Ich argument by dozaista bol, že rubrika je obľúbená a žiadaná. Aj relácia Uragán bola obľúbená a žiadaná avšak... Myslím, že nie je nutné pokračovať. Jasne to vypovedá o mentálnej úrovni a náročnosti čitateľa. Rubrika však nemá nič spoločné s nápaditým a inteligentným humorom ani satirou, o ktorú sa zjavne pokúša.

Brejk sa z môjho pohľadu za tých cca 10 rokov neposunul, nevyspel a ani sa len nepribližuje kvalitnej žurnalistike venujúcej sa životnému štýlu. A to čo do obsahu, tak i úpravy. Preto podtitul „Uteč, čítaj Brejk...“ je skutočne príznačný. Drahý Brejk, ja utekám a zase si ťa dúfam dlho neprečítam, ak vôbec.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?